Wprawdzie taka możliwość istnieje już dziś, ale wyłącznie w kasach wirtualnych, czyli działających w postaci oprogramowania, np. na tablet bądź smartfon. Do tej pory nie mogli wystawiać e-paragonów podatnicy posługujący się kasami sprzętowymi online.
Umożliwi to dopiero jedno z dwóch rozporządzeń ministra rozwoju, pracy i technologii, które czekają już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw i zaczną obowiązywać następnego dnia po ogłoszeniu.
Wprawdzie możliwość wystawiania wirtualnych paragonów pojawiła się w ustawie o VAT już w kwietniu 2020 r., ale w przypadku kas sprzętowych była ona tylko teoretyczna. Dotychczasowe rozporządzenie techniczne – z 28 maja 2018 r. (Dz.U. poz. 1206) nakazywało bowiem, aby paragon był drukowany. Podatnik musiał więc i tak wydać klientowi dowód zakupu. Ponadto dotychczas kasy sprzętowe online nie miały odpowiedniej funkcjonalności do wystawiania i wysyłki e-paragonów.
W praktyce było to możliwe jedynie za pomocą kas wirtualnych (na tablet, smartfon), ale te mogą być na razie stosowane tylko w wybranych branżach (np. transportowej, gastronomicznej).
Przypomnijmy, że e-paragonów w ogóle nie można wystawiać za pomocą starych kas, tj. z elektronicznym bądź papierowym zapisem kopii.
Sprzętowe i wirtualne
Opublikowanie nowego rozporządzenia nie oznacza, że od razu kasy sprzętowe online z możliwością wystawiania e-paragonów znajdą się w sprzedaży. Trzeba będzie bowiem poczekać, aż najpierw uzyskają one homologację Głównego Urzędu Miar.
Nowo zahomologowane kasy będą miały możliwość przesyłania klientowi paragonu elektronicznie, np. SMS-em. Nie będzie już obowiązku drukowania paragonu.
A co z setkami tysięcy kas online używanych dotychczas przez przedsiębiorców? Będzie można dostosować je do nowej funkcjonalności. Trzeba będzie poprosić producenta kasy, aby wgrał taką opcję. Wcześniej jednak nowa funkcjonalność będzie musiała uzyskać homologację GUM.
Przypomnijmy, że nadal obowiązuje zasada, iż wirtualny paragon można wysłać jedynie za zgodą konsumenta i w uzgodnionej z nim formie.

 dalszy ciąg artykuł