Wprowadzenie ulgi dla młodych powoduje, że podatnicy do ukończenia 26. roku życia są zwolnieni z podatku od przychodów ze stosunku pracy (także stosunku służbowego, spółdzielczego i pracy nakładczej) oraz z umów zlecenia, do wysokości określonego limitu. Preferencja obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r. Za pięć miesięcy 2019 r. limit wynosi 35 636,67 zł, w całym 2020 r. będzie to 85 528 zł.

Nowa preferencja bywa określana hasłami “bez PIT dla młodych” lub “zerowy PIT dla młodych”. Czy beneficjenci ulgi muszą w ogóle składać zeznanie roczne PIT? Co do zasady z zarobków zwolnionych od podatku nie trzeba się rozliczać z fiskusem, ale mimo to w praktyce w wielu przypadkach także młodzi podatnicy muszą to zrobić – przede wszystkim dlatego, że nie wszystkie przychody są objęte zwolnieniem.

Zobacz także:

  • 5 faktów o zwolnieniu z PIT dla młodych, czyli jak uniknąć podatku »

Młodzi bez PIT, ale zeznanie przeważnie trzeba złożyć

PIT za 2019 r. składa się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. Obowiązek dotyczy również młodych podatników, jeżeli w 2019 r.:

  • otrzymali chociażby jedną wypłatę przed dniem wejścia w życie ulgi, tj. 1 sierpnia, lub po swoich 26. urodzinach;
  • poza pracą na etacie lub zleceniu zarabiali też w inny sposób, np. na umowie o dzieło lub prowadząc działalność gospodarczą;
  • od 1 sierpnia do końca roku zarobili więcej niż 35 636,67 zł.

PIT powinni wypełnić też ci, którzy co prawda podjęli pracę dopiero po 1 sierpnia i osiągnęli jedynie dochody objęte preferencją dla młodych, ale mimo to ich pracodawca odprowadzał od ich pensji zaliczki na podatek dochodowy. Taka sytuacja mogła mieć miejsce, jeśli ktoś w 2019 r. w porę nie poinformował pracodawcy o przysługującej mu uldze dla młodych (w 2020 r. składania takich oświadczeń pracodawcy nie jest już wymagane). Zarabiał wtedy „na rękę” mniej niż powinien. Jeśli wykaże to w PIT, otrzyma zwrot podatku.

„Jeśli podatnik w 2019 r. uzyskał wyłącznie przychody zwolnione od podatku, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT (czyli ulgi dla młodych – red.), to obowiązek złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy PIT, go nie dotyczy, chyba że w trakcie roku płatnik pobrał od tych przychodów zaliczkę na podatek. Jeżeli zaliczka została pobrana, to podatnik powinien złożyć zeznanie podatkowe w celu odzyskania nadpłaconego podatku” – potwierdza wydział prasowy Ministerstwa Finansów.

Ulga dla młodych i Twój e-PIT

Jak więc młody podatnik ma rozliczyć się z fiskusem? Najprościej i najszybciej – przez usługę Twój e-PIT. Dzięki niej formularz za podatnika wypełnia skarbówka, obywatelowi pozostaje zalogować się na stronie podatki.gov.pl, przejrzeć wprowadzone dane i zaakceptować je, skorygować albo całkowicie odrzucić, decydując się na samodzielne wypełnienie formularza. Nawet jeśli podatnik nie zrobi nic, zeznanie zostanie uznane za złożone.

W tym roku Twój e-PIT ma wystartować 15 lutego. Przygotowane przez skarbówkę zeznania będą uwzględnić także ulgę dla młodych.