Przedsiębiorcy pytają o limit 15 tys. zł. KAS: Dotyczy całej umowy ramowej

Przedsiębiorcy pytają o limit 15 tys. zł. KAS: Dotyczy całej umowy ramowej
przez

Limit 15 tys. zł nie dotyczy wartości poszczególnych zamówień, ale całej umowy ramowej między przedsiębiorcami. Nawet gdy w momencie zawierania umowy nie jest znana jej cała wartość

Stwierdził tak szef Krajowej Administracji Skarbowej w dwóch niedawnych interpretacjach zmieniających.

To ważne nie tylko dla płatności gotówkowych, ale też przelewów w kontekście kosztów uzyskania przychodu, białej listy i metody podzielonej płatności.

Do limitu 15 tys. zł odwołują się bowiem zarówno ustawy o PIT i CIT, jak i VAT. Problem polega na tym, że nie zawsze identycznie. Raz mowa jest o wartości transakcji, innym razem o fakturze.

Jak liczyć 15 tys. zł

W dwóch interpretacjach zmieniających, wydanych 9 grudnia br. (sygn. DPP13.8221.195.2017.CPIJ i DPP13.8221.198.2017.CPIJ), szef KAS nie zgodził się ze stanowiskiem zaprezentowanym wcześniej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Chodziło o to, jak rozumieć jednorazową wartość transakcji, o której dziś mowa jest w art. 19 ust. 1 pkt 2 prawa przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.), a wtedy – gdy podatnicy występowali o interpretację – mowa była w art. 22p nieobowiązującej już ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Przepis ten nakazuje przedsiębiorcom rozliczać się za pomocą rachunku bankowego, jeśli „jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 tys. zł lub równowartość tej kwoty”.

Kto zapłaci ponad 15 tys. zł gotówką, nie może zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

Przedsiębiorcy mają duży problem z ustaleniem, co kryje się pod pojęciem jednorazowej wartości transakcji, zwłaszcza gdy zawierają umowy ramowe, na podstawie których dostawca co jakiś czas wysyła im dany towar lub świadczy zamówioną usługę. Powstaje wtedy pytanie, czy 15 tys. zł dotyczy pojedynczej płatności, czy wartości całej umowy.

.

Więcej czytaj w serwisie – GazetaPrawna.pl