Nowy JPK_VAT i likwidacja deklaracji VAT od 2020 roku

Nowy JPK_VAT i likwidacja deklaracji VAT od 2020 roku
przez

Od 1 kwietnia 2020 r. podatnicy będą mieli obowiązek korzystać z nowego, przesyłanego elektronicznie co miesiąc, pliku JPK_VAT.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to dokument elektroniczny zawierający dane o operacjach gospodarczych za dany okres. Jest tworzony poprzez zaciągnięcie z programów księgowych danych i ułożenie ich w określonym, ustandaryzowany układzie i formacie. Dane te dotyczą m.in. ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), podatkowej księgi przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR), ksiąg rachunkowych (JPK_KR) oraz faktur VAT (JPK_FA).

Więcej o zmianach w VAT od 1 listopada przeczytasz w “Split payment od 1 listopada 2019”

Od 2020 roku składane dotąd deklaracje VAT postanowiono zastąpić nowym plikiem JPK_VAT. Stanie się tak poprzez włączenie do niego informacji z obecnych deklaracji VAT-7 (dla vatowców rozliczających się miesięcznie), VAT-7K (dla vatowców rozliczających się raz na kwartał) i VAT-27 (dotyczący transakcji, dla których podatnikiem jest nabywca, czyli przy których podatek ze sprzedaży rozlicza nabywca. Informacje w nowym JPK dotyczą również załączników VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-ZT.

Więcej czytaj w serwisie – GazetaPrawna.pl