Waloryzacja rent i emerytur 2019 uchwalona. Sprawdź, ile dostaniesz

Waloryzacja rent i emerytur 2019 uchwalona. Sprawdź, ile dostaniesz
przez

Sejm uchwalił w piątek zmiany w ustawie dotyczącej waloryzacji emerytur i rent. Zgodnie z rządową nowelizacją od 1 marca 2019 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł. Najniższe będą wynosiły 1100 zł.

Jeszcze przed głosowaniem Marzena Okła-Drewnowicz (PO-KO) wskazywała, że “6 lat temu Platforma Obywatelska w czasie kryzysu gospodarczego podniosła wszystkie emerytury o kwotę 71 zł”. “Teraz w czasie koniunktury gospodarczej Prawo i Sprawiedliwość podnosi emerytury o kwotę nie mniejszą niż 70 zł. Można chociaż było nas przebić o tę złotówkę, czy o dwa złote. Ale to i tak lepiej, bo w ubiegłym roku ta minimalna waloryzacja wynosiła raptem 10 zł” – mówiła posłanka.

“W 2015 r. po raz pierwszy w historii wprowadziliśmy mechanizm waloryzacji kwotowo-procentowej i państwo dzisiaj go powielacie, i to bardzo dobrze. Dlatego, też uważamy, że ten sprawdzony mechanizm powinien obowiązywać nie tylko w 2019 r., ale już co roku, aby polscy emeryci i renciści nie mieli kilku złotowej podwyżki, ale zawsze przynajmniej kilkudziesięciu złotową” – wskazała Okła-Drewnowicz.

Z kolei Monika Rosa z Nowoczesnej podkreśliła, że 300 tys. seniorów “żyje na granicy egzystencji”. “Seniorzy są tą grupą, która w ciągu roku zubożała najbardziej. Co państwo zrobicie z tą sytuację?” – pytała posłanka.

W odpowiedzi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oceniła, że zaproponowany wariant kwotowo-procentowy wzrostu świadczeń emerytalno-rentowych jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, które do tej pory zastosowano.

“W naszej propozycji, żadna grupa emerytów nic nie traci. Do wysokości 2147 zł emeryci zyskują większy wzrost niż ten ustawowy. Natomiast reszta emerytów, tych którzy mają trochę wyższe świadczenia, ale też wyższy staż pracy otrzymują pełną ustawową waloryzację” – wyjaśniła Rafalska.

Szefowa MRPiPS, odnosząc się do słów posłanki Okły-Drewnowicz, podkreśliła, że przytaczana przez nią waloryzacja jest z 2015 r. i wynosiła 36 zł.

Więcej czytaj w serwisie – GazetaPrawna.pl